Mee ja mesindussaaduste sidumine raviomadustega on eesti seadusandluse järgi tabu, olgugi et neid saadusi on juba tuhandeid aastaid praktikas kasutatud ja soovitatud.
Peaaegu 1000 aastat tagasi pakkus Avicenna, suur Iraani teadlane ja arst, mett kui üht parimat tuberkuloosiravivahendit. Uuringud näitavad, et mesi võib avaldada tervisele kasulikku mõju, sealhulgas antioksüdantide, põletikuvastase, antibakteriaalse, diabeedivastase, hingamisteede, seedetrakti, südame-veresoonkonna ja närvisüsteemi kaitsva toimega. 2007. aastal sai mesi USA Toidu- ja Ravimiametilt (FDA) heakskiidu kasutamiseks paikseks haavade raviks, kuna sellel on tugevad antimikroobsed omadused.
Arvestades aga hetke olukorda maailmas, kus koroonaviirus COVID-19 on WHO poolt kuulutatud üleilmseks pandeemiaks ja tõhusad ravimid selle viiruse ravimiseks puuduvad, on teadlased asunud uurima ka mesindussaaduste paljulubavat mõju viiruse sümptomite allasurumiseks ja ennetamiseks.
Saudi-Araabia teadusajakirjas Jaudi Yournal of Biological Sciences avaldatud uuring Fighting against the second wave of COVID-19: Can honeybee products help protect against the pandemic? uuriti kolme mesindussaaduse- mesi, taruvaik ja mesilasmürk võimalikke viirusevastaseid toimeid.
Tulemused on paljulubavad, kuid tulenevalt uuringumetoodika piiratusest vajavad mõned hüpoteesid veel täiendavaid uuringuid. Mett soovitatakse kui potentsiaalset antiseptilist profülaktikat, mis aitab viiruse eest kaitsta. Lisaks eelisele, et meel pole kõrvalmõjusid ja sellel on suur toiteväärtus, võib mesi ohutult desinfitseerida kõri ja püüda kinni viiruseosakesed. Et töötada välja ravimid, millel on potentsiaalselt vähem kõrvaltoimeid, võib mees sisalduvate keemiliste ühendite edasine uurimine ja seostamine viirusevastase toimega anda kogu inimkonnale suurt kasu.
Kõige huvipakkuvamad tulemused on aga saadud mesilasmürgi võimalikku Covid-19 viiruse mõju uurides. Hiinas COVID-19 epitsentris, Hubei provintsi apiteraapiakliinikus läbi viidud 5115 mesinikku ja 121 mesilasmürgiga ravitud patsienti hõlmanud küsitlusest selgus, et ühelgi mesinikul ei esinenud COVID-19ga seotud sümptomeid. Lisaks jälgiti 121 patsienti, kes olid saanud mesilaste apiteraapiat kaks kuud ilma muude kaitsemeetmeteta. Ükski apiterapeut ega uuritud patsient ei olnud SARS-CoV-2-ga nakatunud, kuigi neil oli tihe kontakt lähimate pereliikmetega, kellel oli SARS-CoV-2 infektsioon. Neil inimestel on üks ühine joon: neil areneb immuunsus mesilase nõelamise suhtes. Seetõttu võib mesilasmürk tugevdada immuunsüsteemi ja vähendada vastuvõtlikkust SARS-CoV infektsioonile.